Recese zhoršuje postavení mladých na trhu práce

 

V posledních patnácti letech se významně změnila struktura obyvatelstva dle dosaženého vzdělání v České republice. V populaci se zvyšuje podíl i počet osob s dosaženým středním vzděláním s maturitou a s vysokoškolským vzděláním.

Podle nové studie ČSÚ se zcela jednoznačně ukazuje, že osoby s dosaženým vysokoškolským vzděláním si v relativně krátké době (v průměru do 3 měsíců) najdou zaměstnání. V rámci mezinárodního srovnání v bývalých postkomunistických zemích je význam vysokoškolského vzdělání výrazný. „Lze to považovat za důsledek dosud nižšího zastoupení vysokoškolsky vzdělaných osob na trhu práce v těchto zemích a tedy větší nenasycenosti pracovního trhu z hlediska kvalifikace pracovní síly“, říká Ondřej Nývlt z Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Uplatnění mladých lidí na trhu práce se v současné době stává zásadním tématem v celé Evropě. Nárůst mladých nezaměstnaných je jedním z hlavních důsledků ekonomické krize. Česká republika se přitom až do krizových let nevyznačovala vysokou mírou nezaměstnanosti mladých osob, naopak riziko ztráty zaměstnání postihovalo především osoby ve starším věku.
V mezinárodním kontextu je nejhorší uplatnění mladých lidí na trhu práce v zemích jižní Evropy, nejlépe jsou na tom státy severní Evropy. „Při další stagnaci trhu práce se absolventi mohou brzy stát ohroženou skupinou s obrovským dopadem na dění ve společnosti po další desetiletí. Lidé s nejistými vyhlídkami na zaměstnání mohou například odkládat založení rodiny,“ upozorňuje Ondřej Nývlt z ČSÚ.
I když se zvyšuje podíl studujících ve věku do 30 let, nezvyšuje se výrazně počet zaměstnaných studentů. „Do budoucna by právě kombinace studia a práce na kvalifikovaných pozicích přinesla prospěch nejenom samotným studentům, ale i české ekonomice vzhledem k možnému nedostatku aktivních osob z důvodů stárnutí obyvatelstva“ vysvětluje Nývlt. Příklady z jiných zemí (severní Evropa, Nizozemí, Německo) ukazují, že právě kombinace studia a práce v daném oboru přispívá jednak ke zvyšování ekonomického bohatství států, jednak zvyšuje možnosti uplatnění absolventů na trhu práce. Právě severské země Evropy se vyznačují vysokou mírou zaměstnanosti osob do věku 30 let. A zároveň zde v průměru studenti později dokončují vysokoškolské vzdělání. Nepřímo k tomu pomáhá široké rozšíření částečných úvazků v těchto zemích.

Výsledky analýzy jsou publikovány v rámci společného projektu Českého statistického úřadu a think-tanku IDEA při CERGE-EI s názvem „Rezervy českého trhu práce a jeho budoucnost“.
Think-tank IDEA při CERGE-EI se zaměřuje na dlouhodobé dopady ekonomické recese na pracovní kariéry čerstvých absolventů. Na základě zahraničních studií dokládá, že je nutné rozlišovat krátkodobou (frikční) nezaměstnanost mladých lidí a dlouhodobou nezaměstnanost. Krátkodobá nezaměstnanost je přirozená ve většině tržních ekonomik a apriori ji nelze posuzovat negativně, na rozdíl od dlouhodobé nezaměstnanosti, která negativně ovlivňuje ekonomiku státu, ale především přispívá ke snižování kvality lidského kapitálu ve společnosti. „Recese ekonomiky zhoršuje postavení mladých lidí nejenom tím, že se nevytvářejí nová místa na trhu práce, ale i tím, že během recese jsou propuštěni první ti, kteří se zaměstnavatelem dosud nenainvestovali do specifického lidského kapitálu“, říká Daniel Münich z CERGE-EI.


Kontakty:
Bohumila Beranová, ČSÚ
274 052 017, 734 352 244, bohumila.beranova@czso.cz

Jan Straka, IDEA CERGE-EI
224 005 135, 723 311 342, jstraka@cerge-ei.cz

  • TZ_CERGE-EI_FINAL.doc
  • Prezentace z tiskové konference - CERGE-EI
  • Prezentace z tiskové konference - ČSÚ
  • Význam vzdělání pro trh práce v ČR (analýza)