Archiv mimořádná šetření 2001 - 2004

 

V roce 2000 probíhalo šetření Agrocenzus 2000 . Šetření se vztahovalo jednak na právnické osoby, jednak na samostatně hospodařící rolníky i fyzické osoby, které splňovaly tzv. prahové hodnoty. Cílem bylo zjistit výrobní kapacity našeho zemědělství a postihnout vývoj, který nastal po transformaci zemědělství koncem minulého století.


V roce 2001 proběhlo šetření Sociální situace domácností (SSD 2001). Metodou náhodného výběru bylo vybráno 18 tisíc domácností. Cílem tohoto šetření bylo získat údaje o tom, v jakých podmínkách žijí české domácnosti, o ekonomické aktivitě jejich členů, a o společenských vztazích a kontaktech.Zároveň byly zjišťovány názory občanů na postavení jejich domácnosti ve společnosti. Účast v tomto šetření byla dobrovolná a anonymní.

V roce 2001 proběhlo šetření Sítě pohostinských a ubytovacích zařízení (Sit 2001), jehož cílem bylo došetřit zadaný soubor respondentů, kteří podnikají nebo podnikali v pohostinství nebo ubytování. Soubor respondentů byl vytvořen z těch subjektů , kteří nesplnili svoji výkaznickou povinnost, kterou jim ukládá výše zmíněný zákon, a to tím, že nevyplnili zaslaný dotazník a ani nereagovali na urgenci.


V roce 2002 se uskutečnilo zkušební šetření šetření statistiky rodinných účtů o příjmech, výdajích a spotřebě domácností. Šetření bylo součástí systému vybraných úkolů harmonizace české statistiky s požadavky Evropské unie a jeho účelem bylo prověřit novou metodiku statistiky rodinných účtů, založenou na náhodném výběru domácností.


V roce 2003 byly prováděny tři mimořádná šetření u domácností v celé České republice. Jednalo se o následující šetření:


MIKROCENZUS 2002

Český statistický úřad organizoval v roce 2003 v souladu se zákonem č. 89/1995 Sb., o státní statistické službě ve znění pozdějších předpisů, výběrové šetření o peněžních a naturálních příjmech domácností - Mikrocenzus 2002.

Účelem šetření bylo získat nejnovější reprezentativní údaje o příjmovém rozložení domácností, o úrovni příjmů jednotlivých sociálně ekonomických typů domácností a o stupni příjmové diferenciace mezi jednotlivými typy.

Šetření se uskutečnilo na území celé ČR v cca 11 tis. náhodně vybraných bytech. Ve Středočeském kraji bylo náhodně vybráno 936 domácností, tj. 78 SO x 12 bytů. Obecní úřady vybraných obcí byly obeslány dopisem s informacemi o chystaném šetření.

Vlastní šetření probíhalo v době od 28. února do 25. března 2003 prostřednictvím speciálně vyškolených tazatelů. Do šetření zahrnuty všechny osoby, které měli ve vybraném bytě obvyklé bydliště. Byly zjišťovány údaje o sociálně demografickém složení domácnosti, pravidelné peněžní a naturální transfery mezi domácnostmi, spotřeba produkce z vlastního hospodářství nebo podniku a peněžní příjmy jednotl. členů domácnosti.

Pracovníci zapojení do šetření se prokazovali pověřením k výkonu funkce, které jim vydala krajská reprezentace ČSÚ. Ve všech fázích zpracování byla zaručena anonymita údajů zjištěných u domácností. Ochrana individuálních údajů byla zajištěna v souladu se zákonem č. 89/1995 Sb., o státní statistické službě. Všechny osoby zúčastněné na zjišťování a zpracování údajů byli vázány mlčenlivostí o všech šetřených skutečnostech ve smyslu § 17 uvedeného zákona.


ZEM 2003

Dalším mimořádným šetřením v roce 2003 bylo ZEM 2003 - strukturální šetření v zemědělství.

Šetření ZEM 2003 proběhlo ve dnech 1. září až 30. listopadu 2003. Toto výběrové šetření, kterým byl postupně osloven každý zemědělec jednou za desetileté mezidobí mezi světovými sčítáními, bylo uskutečněno v součinnosti obecních (městských) úřadů a regionálních pracovníků českého statistického úřadu (ČSÚ).

Zpravodajskou jednotkou byli v obcích určených výběrem všechny právnické osoby, samostatně hospodařící rolníci (SHR) a všechny fyzické osoby splňující prahové hodnoty stanovené pro Agrocenzus 2000, kterými byly:

  • výměra od 1 ha zemědělské půdy vlastní nebo pronajaté
  • plocha od 1500 m2 intenzivních plodin (sady, zelenina, květiny)
  • 1000 m2 vinic, nebo 300 m2 skleníků a pařenišť
  • chovající alespoň 1 ks skotu, nebo 2 ks prasat, nebo 4 ks ovcí a koz
  • 50 ks drůbeže nebo 100 ks králíků nebo kožešinových zvířat
  • podnikatelské subjekty zabývající se chovem ryb a rybolovem na vodní ploše bez omezení její výměry

CESTOVNÍ RUCH (VŠCR)

V náhodně vybraných domácnostech proběhlo šetření o cestovním ruchu. Pro statistiku cestovního ruchu prováděnou přímo ČSÚ je prioritou zabezpečit šetření ukazatelů obsažených ve "Směrnici Rady č.57/95ES - O sběru statistických dat v oblasti turistiky", která obsahuje ukazatele o kapacitě a využití hromadných ubytovacích zařízení cestovního ruchu, a o domácím a pasivním cestovním ruchu šetřeném ve vybraných domácnostech.

V roce 2003 statistika cestovního ruchu přecházela z ročního zjišťování o domácím a výjezdovém cestovním ruchu České republiky na čtvrtletní zjišťování. Toto šetření bylo prováděno tazatelským způsobem ve vybraných domácnostech. Údaje o cestování (cesty konané za účelem trávení volného času a rekreace, služební cesty) byly zjišťovány vždy u jednoho vybraného člena vybrané domácnosti.

Ve Středočeském kraji bylo v 1. čtvrtletí roku 2003 zařazeno do šetření 770 domácností.

Údaje získané tazatelem sloužily výhradně pro potřeby statistiky cestovního ruchu. Ochrana individuálních údajů byla zajištěna podle §16 zákona č. 89/1995 Sb., o státní statistické službě.



V roce 2004 byla prováděna dvě mimořádná šetření u domácností v celé České republice. Jedná se o následující šetření:

      EU-SILC
ČSÚ připravuje v souvislosti se vstupem České republiky do Evropské unie zahájení každoročního výběrového šetření příjmů a životních podmínek domácností - národní modul šetření EU-SILC (European Union - Statistics on Income and Living Conditions).

Povinnost zahájit toto šetření vyplývá z Nařízení (EC) 1177/2003. V našich podmínkách půjde o zcela nové každoroční rozsáhlé šetření, které nahradí dosud prováděné mikrocenzy. V letech 2004 a 2005 proběhnou dvě vlny pilotáže s cílem ověřit národní verze dotazníků a odzkoušet realizaci šetření v terénu, včetně u tohoto typu šetření zcela nové panelové složky.

První vlna pilotáže se uskutečnila ve všech krajích. Celkem bylo vybráno 600 bytů v 60 sčítacích obvodech (dále SO). Šetření v domácnostech probíhalo v době od 28. února do 28. března 2004.

Ve Středočeském kraji byly pro šetření vybrány 4 sčítací obvody:

    1. 2 sčítací obvody ve městě Kutná Hora
    2. 1 sčítací obvod v obci Hudlice - okres Beroun
    3. 1 sčítací obvod v obci Nižbor - okres Beroun

V každém sčítacím obvodě bylo náhodně vybráno 10 bytů. Šetření ve vybraných domácnostech provádí externí pracovníci - tazatelé, s nimiž se uzavírá dohoda o provedení práce.

Krajským koordinátorem šetření je Zuzana Mašková (tel.: 274 05 3195).

      ENERGO 2004

Český statistický úřad provedl v roce 1996 prvotní šetření spotřeby paliv a energií domácností v rámci projektu Evropské unie. Šetření bylo provedeno u 6 000 vybraných domácností a celý projekt byl financován z prostředků PHARE.

Šetření ENERGO 2004 obsahuje údaje ze 40 000 domácností, což umožňuje maximálně zpřesnit přepočty na celostátní spotřebu paliv a energií. Nově se zjišťovalo používání obnovitelných zdrojů energií v domácnostech.

Ve Středočeském kraji se šetření uskutečnilo přibližně ve 4 400 vybraných domácnostech v průběhu měsíce května. Zjišťování údajů nelze zajistit vlastními zaměstnanci ČSÚ a proto byly uzavřeny dohody o provedení práce s externími pracovníky.

Krajským koordinátorem šetření je Zuzana Mašková (tel.: 274 053 195).

Dotazník A , zde se zjišťuje Spotřeba energie v domácnostech, zahrnuje:

    1. Modul H1 - Identifikační údaje
    2. Modul H2 - Popis obydlí tzn. obytná plocha, počet osob v obydlí, vytápěná plocha, izolace domu apod
    3. Modul H3 - Spotřeba elektřiny : používané spotřebiče v obydlí, jejich stáří, spotřeba kWh a náklady za rok 2003
    4. Modul H4 - Osobní automobily : používaná paliva a jejich spotřeba
    5. Modul H5 - Zemní plyn : u jakých z uvedených zařízení v obydlí užíváte, spotřeba a náklady za rok 2003
    6. Modul H6 - Propan-butan : u jakých z uvedených zařízení v obydlí užíváte, spotřeba a náklady za rok 2003
    7. Modul H7 - Černé uhlí : u jakých z uvedených zařízení v obydlí užíváte, spotřeba a náklady za rok 2003
    8. Modul H8 - Koks : u jakých z uvedených zařízení v obydlí užíváte, spotřeba a náklady za rok2003
    9. Modul H9 – Spotřeba palivového dřeva u užívaných zařízení a jejich stáří, způsob získávání, spotřeba kg dřeva a náklady za rok 2003
    10. Modul H10 - Spotřeba ostatních pevných paliv u užívaných zařízení a jejich stáří, druh používaného paliva, spotřeba q ostatních paliv a náklady za rok 2003
    11. Modul H11 - Dodávka tepla a teplé užitkové vody – používaný zdroj tepla, spotřeba Gj tepla a náklady v roce 2003

Dotazník B, se týká Používání obnovitelných zdrojů energií v domácnostech, zahrnuje:
    1. Modul H1 – Identifikační údaje
    2. Modul H2 – Solární energie : plocha zařízení v m2, účel využití získané energie
    3. Modul H3 – Tepelná čerpadla , jaký typ domácnost používá a jeho tepelný výkon
    4. Modul H4 – Malá vodní elektrárna : Celkový instalovaný výkon, kolik soustrojí má elektrárna a vlastní spotřeba z vyrobené el. energie