Tisková konference k předběžným výsledkům SLDB 2011 v Kraji Vysočina

 

Sčítání 2011: Lidé na Vysočině stárnou rychleji než populace celé ČR

Předběžné výsledky Sčítání lidu, domů a bytů 2011 v Kraji Vysočina potvrdily podobné trendy vývoje společnosti, jaké se zjistily v celé České republice. Kraj si přesto udržuje svoje specifika, která vyplývají zejména z venkovského charakteru osídlení.

Na Vysočině bylo k rozhodnému okamžiku sečteno celkem 512 727 obyvatel, což je pouze o 0,1 % lidí více, než při sčítání v roce 2001. „Za tímto nepatrným růstem stojí zvyšující se porodnost několika posledních let a v menší míře rovněž imigrace cizinců“, vysvětluje Jitka Číhalová, ředitelka Krajské správy ČSÚ v Jihlavě. Na Vysočině bylo sečteno celkem 7 607 cizinců (nejméně z krajů), což je téměř trojnásobný nárůst proti roku 2001.

„Vysočina stárne rychleji než jiné kraje a během 10 let ztratila prvenství v nejvyšším podílu dětí na populaci“, uvádí Jiří Teplý, krajský garant sčítání. Počet osob v poproduktivním věku (65 a více let) v roce 2011 již převažuje nad dětskou složkou populace (0-14 let), zatímco ještě při posledním sčítání v roce 2001 tomu bylo naopak.

Struktura obyvatel podle rodinného stavu se postupně mění. U mužů i žen výrazně vzrostlo zastoupení svobodných a rozvedených na úkor počtu i podílu osob žijících v manželství. Jistým příznivým zjištěním zůstává, že Kraj Vysočina má nejnižší podíl rozvedených mužů (7,3 %) a rozvedených žen (8,5 %) na populaci ve srovnání s ostatními kraji.

Pokračoval trend zvyšování vzdělanostní úrovně obyvatelstva. Vysokoškoláci již představují 10 % obyvatel kraje starších 15 let. Podíl vysokoškoláků v Kraji Vysočina je čtvrtý nejnižší ve srovnání s ostatními kraji (v roce 2001 byl třetí nejnižší), nižší zastoupení má pouze Karlovarský, Ústecký a také Liberecký kraj. Od minulého sčítání však byl přírůstek vysokoškoláků v kraji rychlejší než v jiných regionech, absolutně přibylo více než 15 tisíc osob.

Ve srovnání s předchozím sčítáním v roce 2001 výrazně poklesl podíl osob, které se přihlásily k nejčetnější - české národnosti. Naopak národnost moravskou uvedlo na Vysočině při sčítání 2011 téměř o polovinu více osob než v roce 2001 (36 tisíc proti 25 tisícům). Podíl osob, které se hlásí k moravské národnosti, je čtvrtý nejvyšší v mezikrajském srovnání. Nejvíce lidí se hlásí k moravské národnosti tradičně na Třebíčsku a Žďársku.

Při sčítání 2011 celých 45 % obyvatel Kraje Vysočina ponechalo bez odpovědi otázku na svou náboženskou víru. Novým zjištěním je, že poměrně významná část obyvatel – více než 33 tisíc (6,5 % populace) označila sama sebe jako věřící, kteří se nehlásí k žádné církvi ani náboženské společnosti. Podíl věřících obyvatel zůstává v Kraji Vysočina i přes pokles druhý nejvyšší mezi regiony po Zlínském kraji. Nejvyšší počty věřících - přibližně pětina obyvatelstva - se přihlásily stejně jako v minulosti k Církvi římskokatolické. Ve srovnání s rokem 2001 to však představuje úbytek věřících na méně než polovinu. V rámci kraje zůstává nejvyšší stupeň religiozity na Žďársku a Třebíčsku, nejnižší podíl věřících má Jihlavsko a Havlíčkobrodsko.

Desetiletí 2001 až 2011 lze označit za období s nejdynamičtějším růstem počtu obydlených domů od šedesátých let minulého století. Celkový přírůstek obydlených domů činil více než 6 tisíc, v největší míře to byl důsledek nové výstavby rodinných domů. Podíl obydlených domů ve vlastnictví fyzických osob je na Vysočině druhý nejvyšší mezi kraji.

Při výběru energie používané k vytápění se lidé zřetelně přiklánějí ke dřevu a plynu, elektřina stagnuje, výrazně klesá zájem o uhlí. Podíl bytů vytápěných dřevem je na Vysočině druhý nejvyšší mezi kraji stejně jako podíl bytů vytápěných uhlím či koksem.

Jedinou otázkou směřující na vybavenost bytu byla otázka na osobní počítač. Téměř 60 % bytových domácností uvedlo, že je osobním počítačem vybaveno a připojení k internetu je již běžným standardem - má jej téměř 55 % ze všech bytů.

Definitivní a podrobné výsledky sčítání zveřejní Český statistický úřad do konce roku 2012.


Kontaktní osoby:

Ing. Jitka Číhalová
ředitelka Krajské správy ČSÚ v Jihlavě
tel.: 567 109 066
e-mail: jitka.cihalova@czso.cz

Ing. Jiří Teplý
krajský garant SLDB
tel.: 567 109 073
e-mail: j.teply@scitani.cz

  • TZ_SLDB_VYS.pdf
  • PV_SLDB_VYS.pdf